טיפול זוגי

 

בני זוג מהווים יחידה נפרדת בתוך המבנה המשפחתי שאמורה להיות מקום בטוח ומוגן עבורם.

כאשר ישנם חילוקי דעות , סכסוכים, מתחים וחוסר אמון, כל אחד מבני הזוג מוצא את עצמו בודד, כואב ופגוע בתוך המערכת הזו. במידה ויש ילדים המערכת הזוגית מתערערת וכל המשפחה סובלת.

טיפול זוגי נועד לסייע לפתור קונפליקטים בין בני הזוג ולחזק את האינטימיות בין בני הזוג על ידי סיוע באיתור הכוחות והפוטנציאלים המיטיבים בקשר ובמציאת הדרך הנכונה לנהל את המערכת הזוגית.

במסגרת הטיפולית בני הזוג מתארים את תחושותיהם ואת הבעיות המציקות להם. המטפל מאפשר לבני הזוג להציף את הקשיים על מנת לאפשר למידה משותפת של דפוסי התקשורת של בני הזוג, בין השאר תפיסותיהם לגבי הורות, מיניות, למידת ההיסטוריה האישית והרקע משפחתי של כל אחד מבני הזוג והשפעתו על דפוסי ההתקשרות הזוגית.

פעמים רבות מוקדי הקושי ביחסים קשורים לתקשורת לקויה בין בני הזוג , אכזבה של בני הזוג אחד מהשני על רקע רצונות וצרכים שונים, ביטויים של חוסר אמון ,חוסר נאמנות, תקשורת אלימה, או התמודדות עם קשיים אישיים של אחד מבני הזוג במסגרת הזוגית (מחלות, התמכרויות ועוד).

בשלב מתקדם יותר של התהליך, לאחר שאותרו הבעיות והקשיים של בני הזוג ניתן להציע נקודות מבט חדשות ודרכי תקשורת התמודדות אדפטיביים יותר שיאפשרו ביסוס מערכת היחסים אינטימית ומספקת.

המטפל הזוגי הוא אדם שעבר הכשרה מקצועית ומומחיות ספציפית בטיפול זוגי.  בעולם הטיפול קיימות גישות טיפוליות שונות לטיפול זוגי:

טיפול ממוקד רגש

טיפול זוגי נרטיבי

טיפול זוגי קוגניטיבי התנהגותי

טיפול סכמה זוגי

גישת האימגו.

כל זוג הוא ייחודי ולכן גישת הטיפול הנבחרת ייחודית ומותאם לצרכיו.