טיפול בחרדה

טיפול בחרדה:

 

תחושות הפחד והחרדה הינם תגובות טבעיות ונורמליות למצבים של סכנה או אי וודאות. תגובת החרדה באה לביטוי במישור הביולוגי, הרגשי, הקוגניטיבי וההתנהגותי. במישור הביולוגי תופעות כגון דפיקות לב מואצות, רעד, מתח שרירי, מאפיינות מצב חרדתי. במישור הרגשי אדם חש מאוים, עולות מחשבות שמשהו רע עומד להתרחש, במישור ההתנהגותי קיימת היערכות בהתאם למצב סכנה (בריחה, קיפאון או הימנעות).

 

החרדה כתגובה טבעית מובחנת מהפרעת חרדה בכך שאלה הסובלים מהפרעת חרדה חווים התקפי חרדה  ללא קשר לגורם או סיבה חיצונית ומציאותית בהווה.

הפרעות החרדה מתויגות בהתאם לגורמים המייצרים חרדה: חרדה חברתית, חרדת קהל, חרדת מבחנים, פוביות לסוגיהם (מטוסים, מקומות סגורים, וכד'), כאשר האפיון המשותף לכלל החרדות הוא מנגנון ההימנעות מגורם החרדה היוצר התנהלות מצומצמת ולא אדפטיבית בחיים.

הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי ממוקד בסימפטומים החרדתיים ובדרך כלל מדובר בטיפול קצר מועד. מטרתו להביא להקלה או סילוק הסימפטום.

 

הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי מתמקד בכמה מישורים:

המישור הגופני – ניתן ללמד את הגוף-נפש להירגע ולהשיג שליטה העצמית בטכניקות של הרפיית שרירים, תרגילי נשימה, דמיון מודרך ועוד, ועל ידי כך להפחית את שכיחות ועוצמת הסימפטומים.

במישור הקוגניטיבי – נתינת הדרכה והסבר פסיכו – חינוכי על תופעת החרדה כמו גם זיהוי המחשבות האוטומטיות הבלתי מסתגלות והחלפתן במחשבות מסתגלות.

 

במישור ההתנהגותי – טיפול בהכחדת הפחדים על פי עקרון החשיפה ההדרגתית.