טיפול בדיכאון

טיפול בדיכאון:

 

אנשים הסובלים מדיכאון נוטים לחוות מצב רוח ירוד, ירידה בעניין והנאה, חוסר אנרגיה, לעיתים הפרעות שינה, חוסר תאבון, אי שקט, חשיבה שלילית ביחס לעצמם ולחיים.

בטיפול בגישה קוגניטיבית התנהגותית נעשית הערכה מקדימה של הדיכאון, כולל איתור הסיבות לדיכאון, בעזרת שאלונים וראיון אישי. האם מדובר בעצבות, דכדוך או דיכאון קליני.

 

הגישה הקוגניטיבית התנהגותית מדברת על זיקת גומלין בין הרגש לחשיבה. למשל, מצב רוח ירוד מביא להימנעות מעשייה, הימנעות מעשייה מביאה לירידה בדימוי העצמי, והאדם נתון במעגל קסמים של דיכאון. לאור זאת, הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי יסייע באיתור המחשבות השליליות, הערכתן, והחלפתן במערכת מחשבות ואמונות אדפטיביות לחיים. כמו כן, הטיפול בדיכאון שם דגש על פעילויות שיש בהם פוטנציאל להנאה וחוויה של הצלחה כדרך לשינוי מצב הרוח מפסיביות דיכאונית לחיוניות וחיות.

 

לעיתים לצד הטיפול בגישה קוגניטיבית התנהגותית נדרש סיוע רפואי מלווה. ההחלטה על טיפול תרופתי תלויה בחומרת הדיכאון והתמונה הקלינית של הדיכאון. הטיפולים התרופתיים ניתנים על ידי פסיכיאטר או כל רופא אחר ומצריך פיקוח רפואי. מחקרים מצביעים על הצלחה בשיעור גבוהה בטיפולים המשלבים פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית וליווי תרופתי.