טיפול מבוסס קשב

הגישה הטיפולית מבוסס הקשב פותחה בעשורים האחרונים על ידי אנשי טיפול וחוקרים מובילים כמו, סטיבן הייס וג'ון קבט זין שניסו לשלב עקרונות ויישומים מתורות המזרח, בעיקר מהבודהיזם לפרקטיקה הטיפולית. הגישות הטיפוליות מבוססות הקשב מזהות את המפתח לשינוי ביכולת לקבלה בליתי שיפוטית וקשובה כלפי כל מה שעולה והטיפול מאפשר מסע של התוודעות וחקירת העצמי, על מופעיו השונים, בדרך לקבלה עצמית ושינו.

המונח 'קשיבות' (mindfulness ) בפסיכותרפיה מתייחס לטכניקות המאפשרות הכוונה שיטתית לתשומת הלב לתהליכים פנימיים וחיצוניים המתרחשים ברגע ההווה ללא שיפוט ותוך השהיית הרצון להגיב אליהם באופן אוטומטי. הגישות הטיפוליות מבוססות קשב משלבות עקרונות ופרקטיקה יישומית של פיתוח מודעות מתורות המזרח (עולם המדיטציה) במטרה לאפשר התוודעות וחיבור לעצמי מתוך קשב עמוק ונוכחות מלאה ובלתי מותנית. זהו מרחב שבו מתאפשרת שהייה בתשומת לב עדינה וסקרנית עם כל מה שעולה, מרגע לרגע, בערוצי הקשב המקבילים: מה המתרחש בגוף, מה עולה ברגש, מה אומרות המחשבות, מהו הלוך הנפש הנוכח במפגש. תהליך זה מאפשר התוודעות, עיכול, ספיגה וקבלה של העצמי במצבו הנתון ומסייע לקבלה עצמית. הגישה הטיפולית מבוססת קשב מניחה כי ההסכמה של האדם לקבל את עצמו ואת העולם כפי שהם, משחררת אותו מסבל ניכר, ובאופן פרדוכסלי פותחת אפשרויות חדשות ויצירתיות לשינוי של עצמו ושל העולם.

גישת הקשיבות בהשראה בודהיסטית מתבססת על מספר עקרונות טיפוליים:

א. העבודה הטיפולית מתמקדת לא רק בסבל וסילוקו, לא רק בפתולוגיה, אלא גם

בזיהוי וטיפוח הפוטנציאלים הבריאים והמיטיבים בנפש.

ב. ראיית האדם כאורגניזם הנמצא בזיקה של שייכות ומעורבות עם סביבתו ומעגלי

חייו השונים מעודדת הסתכלות תוך אישית ובינאישית, מערכתית, בהבנת המצוקה

והתנאים לשחרור מסבל.

ג.         הגישה הטיפולית מעודדת מעורבות אקטיבית של המטופל בתהליך הטיפולי כחלק

מתפיסה המאמינה בזיהוי הפוטנציאל האישי של כל אחד לשינוי ומעורבות

אקטיבית בחייו, בסביבתו האקולוגית, החברתית והקהילתית כתנאי לאושר ורווחה

אישית.

הגישה הטיפולית מבוססת קשיבות יעילה להתמודדות עם קשיים הקשורים למערכות יחסים, משברי חיים כגון התמודדות עם חולי, זקנה סופיות החיים, חיפושי דרך, פיתוח קבלה ומיצוי של החיים. כמו כן, הגישה מבוססת הקשב יעילה בהתמודדות עם תסמינים ממוקדים של חרדה או דיכאון בטיפולים קצרי טווח או ארוכי טווח. לבסוף, טיפול מבוסס קשב פונה בין השאר למטופלים המחפשים שילוב בין פסיכותרפיה מערבית עם גישות מעולם המזרח.

לקריאה נוספת, ניתן לעיין במאמר על הגל השלישי בפסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית.

orange-3
orange-2
orange-1