טיפול משפחתי ו/או זוגי

הטיפול המשפחתי מתאים לכל התמודדות  נפשית, לכל הגילאים ובכל שלבי המשפחה.  רק לדוגמא, טיפול משפחתי מומלץ למקרים הבאים: בעיות ספציפיות של אחד מחברי המשפחה כמו קשב וריכוז או בעיות עם גבולות ומשמעת, מתיחויות וריבים בין הזוג או בין מתבגר והורה או בין האחים, בעיות שקשורות להתפתחות הילד, בעיות כרוניות כמו מחלות, גירושין ופירוק התא המשפחתי, תקופות של שינויים שעוברים על התא המשפחתי כמו מעבר לגיל התבגרות, התרוקנות הקן.

היתרון הגדול של טיפול משפחתי הוא שהוא מסיר את תחושת ה"אני לא בסדר" או "הילד הבעייתי" שמתלווה לטיפול הפרטני שבו הילד הוא המוקד. הטיפול המשפחתי הופך את הבעיה לבעיה ולא אף אחד מחברי המשפחה כבעייתיי. טעות נפוצה היא לחשוב שטיפול משפחתי פירושו שכל המשפחה מגיעה תמיד לחדר הטיפול. לא כך הוא. הטיפול המשפחתי פירושו שהמטפל מבין שהבעיה נוגעת לכולם. אם יש ילד שמתמודד עם קשב וריכוז , גם האחים שלו מגיבים לזה ובודאי ההורים. לפי הגישה המשפחתית ייתכן גם שהבעיה אינה קשב וריכוז אלא אחרת לגמרי וקשורה לדברים אחרים שניתן לבררם ביתר קלות במסגרת של טיפול כזה.

טיפול משפחתי היא גישה טיפולית שצמחה במדינות רבות כמו ארצות הברית ומדינות שונות באירופה בשנות ה-60 והתחילה כתוצאה מהאכזבה מטיפולים דינמיים ארוכים . לפי התפישה המשפחתית , המשפחה היא מערכת שבה  כל חבר במשפחה משפיע ומושפע אחד מהשני ולכן המשפחה נתפשת כמצבור של כוחות ויכולות גם לעזור  לצאת מהבעיה.  שוב, אין זה אומר שלכל מפגש מגיעה כל המשפחה, אבל זה כן אומר שלפי הצורך המטפל מבקש לראות חלקים של המשפחה כדי לעשות התערבות מתאימה או להבין דברים ביחד.

הטיפול המשפחתי מאד תורם לקירבה במשפחה. כאשר משפחה יושבת יחד זה לא רק יעיל יותר אלא גם מקרב יותר ומגביר את תחושת האינטימיות והיכולת לסמוך אחד על השני. לעיתים נדרשות התערבויות והדרכה כדי לסייע לבני המשפחה להחזיר אמון ותמיכה אחד בשני.

orange-3
orange-2
orange-1